Para na szybach okiennych – sprawdź wentylację!

Para na szybach okiennych – sprawdź wentylację!

1 lutego, 2021 Wyłączono przez admin

W okresie zimowym częśto można zaobserowować zjawisko parowania szyb okiennych, co ono oznacza i jak sobie z tym poradzić? Postaramy przyjżeć się temu zjawisku i wyjaśnić przyczyny w poniższym artykule. Para na szybach okiennych co robić? Dlaczego woda skrapla się na szybach? Wilgoć w domu – jak sobie z nią poradzić?

Woda skraplająca się na szybach to często spotykane w okresie zimowym zjawisko fizyczne. Polega na skraplaniu się pary wodnej na chłodnej powierzchni jaką jest szyba okienna. Częste obserowowanie skraplania się wody na szybach może oznaczać niesprawną wnetylację. Jet to o tyle groźne, że może doprowadzić do rozowu grzybów oraz pleśni które są szkodliwe dla zdrowia, nie wspominając już o złym samopoczuciu domowników.

Co zrobić gdy zaobserwujemy zjawisko 'parowania szyb’?

Przede wszystkim należy sprawdzić wentylację w mieszkaniu lub domu. Większość nowoczesnych okien ma lufciki, które zapewniają wymianę powietrza. Warto je skontrolować i wyczyścić jeżeli są otwarte lub uchylić jeżeli zostały one zamknięte. Bardzo ważnym czynnikiem w procesie wymiany powietrza są kratki wentylacyjne – często ulegające zatkaniu przez brud, tłuszcz lub inne zanieczyszczenia organiczne.

Prostym testem skuteczności przepływu powietrza jest przyłożenie do wentylacji zapalonej zapałki lub zapalniczki. Jeżeli ogień odchyli się w stronę kratki oznacza to, że działa ona poprawnie. Jeżeli będzie stał w miejscu to kratka lub przewód wentylacyjny prawdopodobnie jest zatkany i należy skonsultować się ze spółdzielnią mieszkaniową lub zakładem kominiarskim.

Co robić, aby uniknąć wilgoci w domu?

Jeżeli mamy pewność, że nasza wentylacja działa poprawnie, warto częściej wietrzyć mieszkanie, np. po gotowaniu lub wysychaniu prania – to często te zabiegi domowe przyczyniają się do wzrostu wilgotności w mieszkaniu. Częste wietrzenie pozwoli na szybkie usunięcie nadmiaru wilgoci z mieszkania.

Jak najlepiej wietrzyć mieszkanie?

Specajliści są dość zgodni w tej materii – mieszkanie powinniśmy wietrzyć krótko, lecz intensywnie. Warto więc otworzyć kilka okien na oścież. 5 minutowe wietrzenie w zupełności powinno wystarczyć do usunięcia nadmiaru wilgoci, a nie spowoduje maksymalnego wyziębienia w mieszkaniu.